Rekrutacyjny Savoir Vivre

Karolina Latus, 12 Październik 2017
Rekrutacyjny Savoir Vivre


1️⃣ Jeśli zamierzasz się spóźnić lub nie przyjść – napisz chociaż sms'a!!
Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak bardzo jest to irytujące i frustrujące gdy kandydat nie przychodzi na spotkanie i nie odwołuje go. Przede wszystkim nie szanujesz w ten sposób czasu rekrutera oraz marnujesz okazję innego kandydata, który mógłby być zaproszony zamiast Ciebie. My prowadzimy czarną listę takich osób. O ile w firmie to mało istotne, to w agencji tak postepując tracicie dostęp do wielu ofert pracy.

2️⃣ Rekruter to nie kolega, czy koleżanka (chyba, że nim/nią akurat jest).
Zwracamy się do siebie słowami pan/pani. Nie mówimy do nieznajomej osoby na "ty", chyba że taka forma zostanie nam zaproponowana na początku rozmowy, – może być to związane z kulturą organizacyjną. 

3️⃣ Dobre wychowanie wymaga od nas, żebyśmy przed wejściem na rozmowę rekrutacyjną wyłączyli swój telefon komórkowy. Włączony telefon i odbieranie go słowami, - „nie, nic takiego – mogę gadać” zdecydowanie nie wpływa na naszą korzyść. 

4️⃣ Higiena osobista. 
Ciężko o tym pisać, ale statystycznie często mamy do czynienia z jej brakiem. Rozmawiając z drugą osobą chcielibyśmy skoncentrować się tylko na rozmowie, a nie na brzydkim zapachu, który nie pozwala skupić się na rekrutacji. Przestrzeganie higieny osobistej jest bardzo ważne. Jeśli nie czujesz swojego zapachu, przyjmij za zasadę wykąpanie się przed rozmową w sprawie pracy. Nie chodzi mi o problemy z poceniem, tylko regularny "smrodek" związany z wielodniowym nie myciem się, – tak, włosy też. 

PS. Zdarzyło mi się miewać osoby bezdomne w agencji, które nie mają możliwości dbania o siebie. W takich przypadkach ważniejsze, niż zapach były inne kwestie. 

5️⃣ Jeśli rekrutacja jest prowadzona w miejscu publicznym, a ty przyjdziesz przed czasem i widzisz swojego rekrutera, to nie podsłuchuj trwającej rozmowy. 
Opowiadała mi o takich sytuacjach koleżanka, która robiła rekrutacje w kawiarniach do sieciowego sklepu odzieżowego.

6️⃣ Całowanie  
Nie należy spoufalać się z osobą, która nas rekrutuje. Nie całujemy się i nie przytulamy.

7️⃣ Jeśli odpowiadasz przez FB na ogłoszenie w sprawie pracy, na którym jest napisane "prosimy o kontakt na priv" oznacza to, że to Ty się kontaktujesz na priv, a zostawiasz komentarza o takiej treści pod postem. 

8️⃣ Przesadna stylizacja.
Jeżeli nie jest to rekrutacja na visual merchandiser'a, pracownika studia tatuażu, klubu itd., to utrzymaj zasadę minimalizmu. Szpony skracamy i nadajemy im neutralny kolor, buty max 11 cm, sukienka minimalnie lekko przed kolano, włosy ogarnięte i w w miarę nieneonowych kolorach, ciuchy też stonowane. 
Wersja dla Panów, którzy nie są w „uprzywilejowanej grupie” programistów, – długie spodnie, w miarę nie sportowe buty i przydałaby się koszula.

Czy to ma znaczenie? Dla mnie nie ma najmniejszego, ale wiem że jeśli bym osobę z irokezem, tatuażami i ubraną w neony postawiła przed niektórymi moimi klientami to mogłoby być różnie. Nie zawsze jest kwestia uprzedzeń rekrutera, tylko odgórnych wymogów naszego zawiłego świata. 
Nikt nie każe ograniczać Ci Twojego własnego stylu. Jeśli taka/taki jesteś na co dzień oczywiście możesz znaleźć pracodawcę, dla którego będzie to ok i nie jest to niewykonalne. 

Możesz zapytać w końcu: "A nie mogę być po prostu sobą?" 
Możesz, ale zastanów się najpierw czy jest to adekwatne do danej sytuacji. Po domu możesz chodzić w kapciach i dresie, i jesteś sobą, ale nie idziesz tak samo ubrany do sklepu.

powrót