20 sposobów na szukanie pracy

Karolina Latus, 11 Listopad 2017
20 sposobów na szukanie pracy

Sposoby na szukanie pracy online:

 

1) Pierwsze zaszczytne miejsce zajmują oczywiście portale ogłoszeniowe. Wymieniam te, z których najczęściej korzystamy. Jest ich oczywiście dużo, dużo... dużo więcej.

 

Jeśli jakieś pojawią się w komentarzach chętnie dopiszę - to nie jest post sponsorowany.

 

Pracuj.pl chyba najbardziej popularny wśród kandydatów.

Z reguły zamieszczane są tam oferty na stanowiska od średniego do wyższego szczebla. Bardzo skuteczny, dobrze zbudowany. Niestety ze względu na bardzo wysoką cenę usługi potencjalni pracodawcy rezygnują z tego narzędzia na rzecz innych, równie skutecznych, o których więcej poniżej.


Praca.pl, infoPraca.pl – podobnie jak pracuj.pl, stanowiska od średnich wzwyż. 

 

OLX.pl – cudowny portal uwielbiany przez wielu rekruterów, który uratował nie jedną głowę kiedy zbliżał się deadline. Niestety olx podniósł znacznie ceny (co z biznesowego punktu widzenia w sumie nie dziwi) jednak nadal jest moim faworytem. 

 

Gumtree Polska – podobnie do olx. Znajdziemy oferty pracy od najniższych stanowisk do średniego szczebla. 

 

 


Mniej znane portale, a jednak skuteczne, ponieważ bezpłatne dla firm:


lento.pl, szukamypracy.pl, pracawita.pl, jobdesk.pl, rozgłos.net, rekruteo.pl, jober.pl

 

pl.indeed.com – bardzo dobry, choć mało intuicyjny portal do rekrutacji na stanowiska z językami obcymi.


Regionalne wyszukiwarki pracy – regiopraca.pl, regionalneportalepracy.pl

 

GazetaPraca.pl portal połączony z GoldenLine. 


Anonse.com - w niektórych regionach Polski portal czy gazeta nieznana, natomiast dla mnie przy niektórych rekrutacjach podstawa.


praca.money.pl - znajdziecie w jednym miejscu ogłoszenia z wielu portali, wielu ale jednak nie z wszystkich.

 

 

 

2) Grupy na Facebooku – jeśli szukacie pracy polecam śledzenie grup typu Praca Wrocław  Dam pracę w Warszawie  Dam Pracę w KielcachPraca dla studentów i absolwentów  Dam Pracę przez Internet

 

3) GoldenLine – mówiło się, że Golden upada... Nic bardziej mylnego. Byłam ostatnio u nich na spotkaniu i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona narzędziami wspierającymi pracodawców jakie oferują. Śledząc ich od początku, widząc chwilowe zawirowania uważam, że pięknie się odrodzili.
GL to nasza polska wersja LinkedIn. Head hunterzy oraz rekruterzy przy pomocy tego portalu oraz metody direct search docierają do kandydatów od niskiego do wysokiego szczebla. Zdecydowanie polecam pochylenie się nad swoim profilem i dopieszczenie go.

 

4) LinkedIn – jeśli nie znacie, koniecznie załóżcie konto. Jakiś czas temu rozpisywałam się na temat LI. To taki FB, tylko łączący pracodawców z kandydatami i klientami. Jest to typowo biznesowy portal, na który zaglądają rekruterzy w celu bezpośredniego poszukiwania kandydata.

 

5) Tablice ogłoszeń agencji pracy – agencji w Polsce jest sporo. W zależności od tego czego szukamy możemy zgłosić się do tych międzynarodowych, regionalnych lub specjalizujących się w rekrutacjach w konkretnych branżach lub krajach.

 

6) Zakładki kariera – często kandydaci o tym zapominają, firmy zresztą również.
Zakładki kariera pozwalają nam śledzić firmy, na pracy w których szczególnie nam zależy.

 

7) JobsquareEmplocity – do potestowania dla freaków nowinek
EDIT: No dobrze, trochę to krzywdzące określenie. Nie mniej jednak my zachęcamy do testowania bo jakby nie patrzeć wszystko przenosi się do sieci i tu jest przyszłość.

 

8) Tinder – tak tak, nie pomyliłam się. Jedna z agencji pracy zamieściła na Tinderze swoją reklamę, agencja TBWA natomiast stworzyła na tinderze 2 profile (mężczyzny i kobiety) szukając w ten sposób idealnego kandydata do swojej firmy.

 

9) Allegro – znany jest przypadek kandydata, który wystawił sam siebie na licytację... ponoć skutecznie. To jednak już metoda dla tych bardziej odważnych.

 

 

 

Sposoby na szukanie pracy Offline:

 

10) Biura karier – zapomniane lub pomijane machnięciem ręki, a bardzo niesłusznie. Firmy bardzo chętnie koszystają z pomocy biur karier, wiedząc, że przyszedł tam student który już sam zrobił pierwszy krok w celu szukania pracy lub praktyk.

 

11) Stare dobre gazety – Gazeta Praca lub Anonse, wydania papierowe prasy z ogłoszeniami zagranicznymi. Tak, to nadal funkcjonuje i metody offline nadal są w obrocie.

 

12) Radio – moja ulubiona Kielecka Giełda Pracy, bardzo skuteczna. Na pewno w każdym mieście znajdziecie odpowiednik.

 

13) Polecenia – Wiele osób, które szukają pracy nie przyznaje się do tego uznając, że to wstyd, a nic nie działa lepiej niż polecenia. Sama wolę zatrudnić kogoś, kto może poręczyć, że osoba jest godna zaufania i odpowiedzialna.
Dlatego rozpowiadajcie wokół, że szukacie pracy, a możliwe że jednak ona sama się znajdzie.

 

14) Networking – jeśli szukasz aktywnie pracy zachęcam do uczestniczenia w networkingach, które organizowane są w wielu miastach. Przygotuj wizytówki osobiste i … do dzieła.

 

15) Targi pracy – tak, to jest miejsce gdzie praca niemal leży na ziemi. Wystarczy tylko odrobina wysiłku, przyjście i schylenie się po tą ofertę. 
Pamiętajcie, żeby na targi pracy przychodzić ze swoim CV.

 

16) Wydarzenia branżowe – podobnie jak z networkingiem, jednak tu świadomie wybieramy wydarzenia, których tematyka nas szczególnie interesuje np. Networkingus - spotkania bardzo networkingowe czy Blogotok. Zawsze w trakcie przerw kawowych mamy mozliwość poznawania nowych ludzi i podpytanie o oferty pracy.

 

17) Bezpośrednio – są jeszcze takie branże, gdzie CV drukujemy, bierzemy w łapki i idziemy do pracodawcy. Sprawdza się to m.in. w handlu czy w gastronomii. Co odważniejsi stosują tą metodę wszędzie. W końcu do odważnych świat należy.

 

18) Wykorzystywanie okazji – jedziesz pociągiem i dobrze rozmawia Ci się z towarzyszami podróży? Powiedz przy okazji, że szukasz pracy. Nic nie tracisz, a możesz zyskać.

 

Pojechane/kreatywne:

 

19) Baner – pewna pani w Gdańsku była tak zdesperowana brakiem ofert pracy, że wykupiła reklamę outdoorową i zamieściła baner ze swoim zdjęciem i hasłem, że poszukuje pracy. Na oferty długo nie musiała czekać. Można? Można!

 

20) CV na butelce – tym razem o chłopakach, którzy na butelkach z wodą nakleili swoje CV w postaci etykiety i dostarczyli do firmy, w której chcieli pracować.

 

 

ZAPROPONOWANE PRZEZ WAS 

21) www.pracawwarszawie.pl
22) www.isivi.pl
23) www.ogloszenia.ngo.pl
24) oferty.praca.gov.pl

 

Dopiero, kiedy odpowiecie szczerze sami przed sobą, że zrobiliście wszystko, ale to absolutnie wszystko żeby znaleźć pracę, a nadal jej nie macie możemy zastanawiać się co jest nie tak.

Pewnie, że może pojawić się zarzut, że jakąkolwiek pracę można znaleźć, ale pracę zgodną z oczekiwaniami czy kwalifikacjami już nie. Pamiętajcie, trzeba mierzyć siły na zamiary. Ostatnio miałam przyjemność mieć konsultację z Dyrektorem Produkcji, który został zwolniony w małej miejscowości, gdzie ofert pracy na podobne stanowisko w tym momencie nie ma. Choćby nie wiem jak bardzo się pan starał takiego samego stanowiska w tej miejscowości nie znajdzie. 
Często też widzę świeżo upieczonych absolwentów bez jakiegokolwiek doświadczenia, którzy chcą zarabiać więcej niż kilkuletni specjalista. Rynek dość mocno weryfikuje takich kandydatów.

Trzymam kciuki za wszystkich, którzy są w procesie rekrutacyjnym bądź przymierzają się do niego. Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania zapraszam.

powrót