16.03.2019 / Autor: Karolina Latus

10 kroków do silnej marki osobistej – infografika i webinar

Każdy z nas ma jakąś markę osobistą. Może być silna lub słaba, ale na pewno jest „jakaś”. Osobiście zgadzam się ze stwierdzeniem Jeffa Bezosa, założyciela Amazona, że markę osobistą można określić jako wszystko to, co o Tobie mówią, kiedy wychodzisz z pokoju. Zacznijmy od teorii. Czym w ogóle jest marka osobista? Wiele osób błędnie utożsamia ją z wizerunkiem. Wizerunek odnosi się jednak wyłącznie do sfery zewnętrznej, tego jak odbierają nas inni. Marka osobista natomiast pochodzi z wnętrza. To nie tylko nasze imię i nazwisko, ale także wszystkie wartości i cechy jakie ze sobą niesiemy. Nie jest wykreowana, wymyślona. Nie polega na lansowaniu się. Często buduje się sama, jeśli w naszych działaniach jesteśmy spójni i autentyczni. To proces długoterminowy i wieloetapowy. Wymaga wyznaczenia celu i obrania strategii działania. Najważniejsza w budowaniu silnej marki osobistej jest świadomość tego po co i jak to robimy.

1. Odpowiedz na pytanie „Kim jestem?”

Weź kartkę i wypisz na niej wszystkie określenia, które kojarzą Ci się ze sobą. Nie spiesz się i pozwól sobie na całkowitą szczerość! Co lubisz robić? Jakie są Twoje mocne strony? Jakie są Twoje słabości? Zastanów się jakimi wartościami kierujesz się w życiu i jakie masz priorytety. Przy tym kroku polecam skorzystać z metody koła coachingowego. Silna marka osobista bazuje przede wszystkim na autentyczności. Bądź samoświadomy. Jeśli nie poznasz samego siebie, tym bardziej nie zrobią tego inni.

2. Zastanów się, jak postrzegają Cię inni.

Jeśli wiesz już w jaki sposób widzisz się samemu, zastanów się w jaki sposób postrzegają Cię inne osoby. Skonfrontuj ze sobą obydwa obrazy. Efekty mogą Cię zaskoczyć. By zbudować silną markę osobistą należy dążyć do tego, by odbiór był spójny. Informacja kim tak naprawdę jesteś oraz w jaki sposób jesteś postrzegany, pozwoli Ci zniwelować różnice pomiędzy jednym, a drugim. Jeśli prowadzisz szkolenia, zbieraj feedback od uczestników. Nie bój się pytać o opinię. Przyjmuj wskazówki i naucz się odróżniać konstruktywną krytykę, od zwykłego hejtu.

3. Wyznacz cel

Działanie bez wyznaczonego celu jest chaotyczne. By zbudować silną markę osobistą musisz wiedzieć, po co to robisz. Twoim celem może być na przykład: zbudowanie wizerunku specjalisty, zabezpieczenie przyszłości poprzez widoczność wśród potencjalnych pracodawców, optymalizacja procesu rekrutacji, a także sprzedaż. Zastanów się, czy znasz osoby, które taki cel osiągnęły, a następnie prześledź ich historię.

4. Określ swoją grupę docelową

Marketing i HR ma wiele wspólnych cech. Nie ukrywam, że bardzo lubię to połączenie. Tak samo jak w przypadku budowania strategii każdej innej marki, również dla marki osobistej powinniśmy określić grupę docelową. W tym celu stwórz persony. Sprecyzuj kim są osoby, do których chcesz kierować swoje działania. Co robią, czego potrzebują i w czym możesz im pomóc.

5. Dobierz odpowiednie kanały komunikacji

Wiesz już kto jest Twoją grupą docelową, teraz zastanów się, gdzie ją znaleźć. Wypisz wszystkie kanały online i offline, które przychodzą Ci do głowy. Postaw na różnorodność. Bądź tam, gdzie osoby, do których chcesz dotrzeć. Oprócz social mediów i portali internetowych, będą to wydarzenia branżowe, lokalne media (np. gazety), programy telewizyjne, radiowe i wiele innych. https://hrembassy.pl/Szkolenia-dla-HR/s/Skuteczna-Rekrutacja

6. Bądź odpowiedzią na potrzeby

Zastanów się nad tym, jakie problemy może mieć Twoja grupa docelowa i postaraj się znaleźć na nie antidotum. Kandydaci z pewnością chcieliby się dowiedzieć w jaki sposób dobrze napisać swoje CV lub znaleźć porady dotyczące rozmowy rekrutacyjnej. Podsuń im gotowe rozwiązania. Odważ się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Spraw, by inni czuli, że Cię potrzebują. Dzięki takim działaniom budujesz nie tylko wizerunek eksperta, ale także zaufanie.

7. Buduj społeczność 

Tylko 1% osób obecnych na LinkedInie nie boi się działać, wyrażać swoich opinii, dzielić się wiedzą i spostrzeżeniami. 10% to osoby, które wchodzą w integrację. Komentują, polecają i udostępniają. Pozostałe 90% pozostaje bierna. Dlaczego więc nie być w tym 1%? Nie traktuj swojego profilu na LinkedIn wyłącznie w kategorii CV! Miej świadomość kogo masz w swojej bazie. Najlepiej, by było w niej jak najwięcej osób z Twojej grupy docelowej. Personalizuj odpowiedzi na zaproszenia. Zbieraj informacje. Zapytaj co sprawiło, że ktoś dodał Cię do swojej sieci kontaktów. Jeśli wysyłasz zaproszenie, dodaj do niej wiadomość powitalną.

8. Dostosuj content 

Jeśli chcesz zbudować silną markę osobistą, musisz zostać zapamiętanym i rozpoznawalnym.

W dzisiejszych czasach najprościej wykorzystać w tym celu media społecznościowe. Treści publikuj często, ale i przemyślanie. Trzymaj się zasady – jeśli mam o czym mówić – publikuję. Jeśli nie mam – nic na siłę. Content powinien być nie tylko autentyczny i spójny z Twoimi wartościami, ale także z językiem Twojej grupy docelowej. Baw się formą. Jeśli dodajesz film, pamiętaj o napisach! Wiele osób przegląda social media w pracy lub w drodze do niej, w związku z czym wybiera opcję bez dźwięku.

9. Zbuduj plan komunikacji 

Stwórz harmonogram działań! Najlepiej przygotowywać plan komunikacji na każdy miesiąc z góry. Konsekwentnie realizuj zapisane w nim postanowienia! Ustal kiedy i na jakich kanałach komunikacji działasz, na jakie wydarzenia się wybierasz, o czym chcesz napisać, jakimi informacjami się podzielisz. W budowaniu marki osobistej bardzo ważna jest systematyczność.

10. Mierz efekty

Nie zapominaj o badaniu rezultatów! Sprawdzaj jakie działania najbardziej przybliżają Cię do Twojego celu. Nie bój się porażek! Nie oczekuj spektakularnych efektów od samego początku. Pamiętaj, że budowa silnej marki osobistej jest procesem długotrwałym. Podobno dobry towar nie potrzebuje reklamy. Dobry towar ma po prostu silną markę własną. Tak samo będzie w przypadku dobrego rekrutera, który zna swoją wartość i potrafi pokazać ją innym!