Pracodawcę poznasz po tym jak kończy, nie jak zaczyna.
Zyta Machnicka powtarza, że każdego stać na bycie lepszym pracodawcą. Maja Gojtowska, że firma powinna traktować swoich pracowników i kandydatów co najmniej tak dobrze jak klientów.
A ja się pytam – czemu wydajemy ogromne pieniądze na wybujałe akcje EB, a nie pomyślimy o podstawowych działaniach jakimi są uprzejmość, empatia, kultura osobista, chęć pomocy.
Wejdźmy na chwilę w buty pracownika i zastanówmy się, co on odczuwa na różnych etapach swojej ścieżki zawodowej w naszej firmie.
Kiedy już jednak uzna, że chce się z nami rozstać (albo to my podjęliśmy taką decyzję) zastanówmy się, co możemy zrobić, aby pracownik zapamiętał nas jak najlepiej.
Wiadomo, rozstania do miłych nie należą i atmosfera wtedy gęstnieje. Co możemy zrobić, aby utrzymać pozytywne doświadczenie lub przynajmniej załagodzić nieprzyjemny moment wręczenia wypowiedzenia?
Według mnie jest to wręczenie – nawet razem z wypowiedzeniem (o ile nie jest to dyscyplinarka) referencji.
Odnoszę wrażenie, że referencje w Polsce mają niewielkie znaczenie. Dobrze wiemy jak to wygląda. Niezależnie od tego czy jesteśmy firmą świadczącą usługi, czy pracownikiem, kiedy chcemy otrzymać referencje słyszymy najczęściej od drugiej strony „napisz sobie sam, a ja Ci to podpisze”.
Lubię i chcę być odpowiedzialna za swoją pracę, za to jakie obowiązki na siebie przejmuję. W moim odczuciu jednym z tych obowiązków jest zadbanie o pracownika kiedy odchodzi.
Exit interview praktykowany jest w wielu firmach, ale pomoc pracownikowi (niezależnie od tego czy my wypowiadamy umowę, czy pracownik sam decyduje o odejściu) to już inna para kaloszy.
Poniżej przedstawiam referencje, które sama ostatnio wystawiałam. Wykorzystałam do nich elementy raportu FACET5 (test osobowości oparty o Wielką Piątkę, o którym przeczytasz w TYM artykule), który przeprowadziłam pracownikowi jeszcze w trakcie trwania zatrudnienia.
LIST REFERENCYJNY
Przyszły Pracodawco (imię i nazwisko pracownika). Oddaję w Twoje ręce prawdziwy Skarb, więc bardzo proszę – dbaj o nią tak bardzo jak potrafisz.
(Imię i nazwisko pracownika) był(a) zatrudnion(y/a) w firmie …………………w oparciu o umowę ……………..od ……………………….
Do podstawowych obowiązków (imię i nazwisko pracownika) należało:
(imię i nazwisko pracownika):
Jako lider:
(imię i nazwisko pracownika) motywuje:
Dla przełożonego: